Co to jest ta Alpaka?
Alpaka jest to zwierzę z rodziny wielbłądowatych i pochodzi z Ameryki Południowej. Z wyglądu przypomina lamę, natomiast budowę ciała ma podobną do owcy. Podobno wełna z alpaki jest o wiele cieplejsza od owczej. Możliwe, że tak jest. Mnie każda wełna grzeje, ale wiem na pewno, że wełna z alpaki jest o wiele przyjemniejsza i delikatniejsza niż owcza.
Czy Drops Alpaca gryzie?
Drops Alpaca jest miękka, lekko lśniąca oraz wyjątkowo wytrzymała, a przede wszystkim hipoalergiczna, ponieważ jej włókna nie zawierają lanoliny. Wełna ta jest jedwabista w dotyku, naprawdę przyjemna, ale mimo to trochę podgryza. Na szczęście nie należę do osób nadmiernie wrażliwych, więc nawet jeśli dotyka mojej gołej skóry, nie odczuwam jakiegoś dyskomfortu. Osoby bardziej wrażliwe mogą odczuwać drapanie.
Dłuuugi kardigan z Drops Alpaca
Ostatnio zrobiłam z tej wełny długi kardigan. Drops Alpaca nie ma długich włosów, jest dość mocno skręcona, przez co robiło mi się nią bardzo dobrze. Sweterek robiłam podwójną nitką, na drutach 5 mm. Ze względu na długość, nie wyobrażam sobie dziergać go pojedynczą nitką na 3 mm drutach. Chciałam, żeby szybko mi go przybywało. Użyłam drutów z zaokrąglonymi czubkami, żeby oszczędzić sobie nerwów związanych z przypadkowym wkłuciem się w nitkę :)
W trakcie robienia kardiganu, okazało się, że jednak mógłby być trochę luźniejszy i prawie połowę go sprułam. Jak już był gotowy, to przyszła właścicielka stwierdziła, że jednak wolałaby rozszerzane rękawy, więc znowu połowę rękawów prułam. Wełny po spruciu nie prostowałam. Uznałam, że po blokowaniu oczka ładnie się ułożą i faktycznie tak się stało. Wszystko pięknie się wyrównało.
Jak prać wełnę z alpaki
W związku z tym, że dziergałam ten kardigan chyba ze 4 miesiące, to stwierdziłam, że po zrobieniu od razu go upiorę. Prałam go ręcznie w płynie do prania wełny, w ciepłej wodzie, która miała ok. 30 stopni (tak zaleca producent). Przy pierwszym praniu woda była mocno zielona, ale już podczas ostatniego płukania była o wiele mniej zabarwiona. Przypuszczam, że przy następnych praniach nie będzie już tego problemu. Po praniu lekko odcisnęłam i wrzuciłam sweter do pralki na wirowanie. W mojej pralce najmniejsza ilość obrotów wirowania to 400 i tyle nastawiłam. Po odwirowaniu ułożyłam na płasko i wygładziłam ręką. Wszystkie oczka ładnie się wyrównały (po pruciu nie ma śladu :) Po blokowaniu sweter wydłużył się o kilka centymetrów, ale to było do przewidzenia, więc robiłam go trochę krótszy niż docelowa długość.
Właścicielka zadowolona, a to najważniejsze :)
W połączeniu z moherem
Drops Alpaca bardzo ładnie wygląda w połączeniu z moherem. Robiłam krótki rozpinany sweterek dla siostry z Drops Alpaca i Drops Kid-Silk. To połączenie uważam za duet doskonały :) Użyłam drutów w rozmiarze 5 mm, żeby moherowe włoski miały trochę miejsca. Sweter wyszedł bardzo lekki i jeszcze przyjemniejszy w dotyku :)
Wspomnianą wełnę Drops Alpaca możecie kupić tutaj. Do wyboru macie około 50 kolorów, więc jest w czym wybierać!
A jeśli spodobało Wam się połączenie z leciutkim, włochatym moherem, to Drops Kid-Silk możecie kupić tutaj.